מרכז מיכל דליות וחוי ארנפלד:

התוכנית ללימודי
הדרכת הורים
למגזר החרדי והדתי

התוכנית המובילה בישראל
ללימודי ייעוץ משפחתי
והנחיית הורים

אונליין

התוכנית ללימודי הדרכת
הורים בהובלת מיכל דליות
בשיתוף חוי ארנפלד

הצטרפי אלינו למסלול הייעודי ללימודי הדרכת הורים וייעוץ משפחה למגזר הדתי והחרדי שהוא פרי שיתוף פעולה בין חוי ארנפלד, לבין מי שמובילה את תחום הדרכת ההורים בארץ – מיכל דליות.
תוכנית הלימודים נבנתה מתוך הכרה בצורך הגובר של הורים כיום לקבל הכוונה והדרכה בהתמודדויות המורכבות שלהם במסגרת מערכות היחסים המשפחתיות, תוך הבנת הצרכים הייחודיים של של המגזר הדתי והחרדי. התכנית מאפשרת שילוב עבודה עם לימודים במסלול מקוון (זום).
תכנית הלימודים מתעדכנת ומתאימה את עצמה לתמורות והמגמות המתרחשות על ציבור ההורים בישראל בכלל ובמגזר הדתי והחרדי בפרט . לראשונה, ובאופן בלעדי אצלנו, יתווספו תכנים הנוגעים לאתגרי ההורות מול הצריכה הדיגיטלית של הילדים והמבוגרים. כמו כן, מציאות אוקטובר 2023, הביאה עימה מצבים חדשים ומטלטלים, ובהתאם לכך נבנה קורס ייחודי שיוטמע בתכנית הלימודים בנושא ליווי משפחות במצבים של משבר וטראומה.

תוכנית 
4 סימסטרים

היקף
390 שעות אקדמיות

תדירות
פעם בשבוע
בימי ד’

שעות
15:30-21:00

תאריך פתיחה
19.6.24

תוכנית 
דו שנתית

תדירות
פעם בשבוע
בימי ג’

תאריך פתיחה
19.6.24

היקף
430 שעות אקדמיות

שעות
15:30-21:00

תוכנית הלימודים

1

בשנה הראשונה נעמיק בהבנת הפסיכולוגיה והסוציולוגיה של הפרט והמשפחה.

היבטים פסיכולוגיים בחיי המשפחה
מציג תאוריות התפתחויות שונות (אריקסון, פרויד, יונג, אדלר) אשר ילמדו בהקשר של יעוץ משפחתי. הקורס יעסוק בהקניית בסיס תיאורטי רחב לחשיבה פסיכולוגית על היחיד והקשר החברתי והמשפחתי.

המשפחה כמערכת
הקורס מציג תאוריות הנוגעות למבנה משפחה ומערכות היחסים המייחדות אותה. הקניית בסיס תיאורטי והכרות עם המשפחה כמערכת: מהי משפחה, מה מקומה היום בחברה, מה הם אתגריה.

רצף התפתחות המשפחה
הקורס מלמד את כל שלבי התפתחות המשפחה החל מהבחירה הזוגית, דרך הולדת הילד הראשון ועד התבגרות המשפחה, מתוך הבנת הרצף המשתנה.

התפתחות הילד והמתבגר
הקורס עוקב אחרי שלבי התפתחות הילד מיום הולדתו ועד גיל ההתבגרות (16-18) ואחר השלבים אותם הוא צריך לעבור, מבחינה פסיכולוגית, בכדי להתפתח התפתחות תקינה ובריאה.

המשפחה המורכבת
הכרות עם המשפחות החוות גירושין, פרק ב’, וילדים עם צרכים מיוחדים. מאפייני המשפחות האלה והדילמות החברתיות העולות בהקשר פסיכולוגי חינוכי. במסגרת הקורס תפגשנה התלמידות עם סוגיות המעסיקות הורים לילדים גרושים, ילדים תאומים וכאלה עם הפרעות קשב ויכירו את גורמי ההשפעה על מערכות היחסים של אותם ילדים עם הוריהם ועם הסביבה.

2

בשנה השנייה נתמקד במתן כלים מעשיים לעבודת מדריכת ההורים על פי גישתה של מיכל דליות

מודלים בהדרכת משפחה
הקורס יציג את שלבי ותהליך הדרכת משפחה בגישת מיכל דליות: הכרות עם תחושת השייכות, עם המערך המשפחתי, המטרתיות בהתנהגויות, שיטות חינוך, עידוד, אווירה משפחתית, גבולות ואומנות שאלת השאלות. הכרות עם תפיסת העולם של האינדיבידואל פסיכולוגיה הידועה כאדלריאנית, ככלי בעבודת ההדרכה, ראיון מאבחן מטרתו ודרך העבודה, דגש על עבודת הדרכה מול טיפול, הכרת המודלים לעבודה עם משפחות, מיומנויות הדרכה פרטנית, אבחון וזיהוי הקושי, זיהוי הכוחות ומשאבי המשפחה.

פתוח הזהות המקצועית
פיתוח מודעות והכרות מעמיקה עם המרכיבים האישיותיים המניעים אותנו כאדם פרטי וכאשת מקצוע. הבנת המקור לתגובות ולפרשנויות, מתי עולות מחשבות שיפוטיות, מאשימות וביקורתיות, הכרות עם פחדים הקשורים לדימוי ולערך עצמי, זאת במטרה להגיב באופן מקצועי ומופרד מאותם קולות פנימיים.

דילמות הוריות שכיחות
הכרות עם דילמות וקשיים שכיחים המוכרים כמעט בכל משפחה, העמקה בהכרות התופעות,
העשרת הידע על נושאים שכיחים (שינה, גמילות, מריבות אחים…) ומתן מענה נקודתי המותאם לכל משפחה.

התמחות
במסגרת ההתמחות תדריך כל סטודנטית שתי משפחות. בפגישות השבועיות בכיתה יעלו התלמידות את הדילמות והאתגרים אותם פגשו במסגרת הדרכת המשפחה, ויקבלו מענה מהסופרווייזרית.

מיכל דליות

אשת חינוך ויועצת משפחתית בכירה. מנכ”ל ובעלים של מרכז מיכל דליות, מרכז ייעוץ הכשרה והדרכה. בעלת תעודת הוראה במכללת לוינסקי לחינוך,ובעלת ותק רב כמורה וכגננת. לשעבר חברת הנהלה ומנהלת בית הספר להורים והפעילות הארצית של מכון אדלר. מנחת התכנית “סופר נני” בערוץ 2, מנחת תכנית ייעוץ שבועית ברדיו ללא הפסקה FM 103, משתתפת קבועה בתוכנית הבוקר בטלויזיה. מרצה בפני קהלים שונים ברחבי הארץ והעולם. ספריה להורים ולילדים הפכו לרבי מכר.

“נקודת המוצא שלי הינה הבטחון ביושרה ובחוסן המקצועי של היועץ המשפחתי ודרכו להקנות להורים מפתחות של בטחון ונחישות. אני מאמינה באדם. אני מאמינה בשינוי ואני יודעת ששינוי קורה מתוך החלטה ובדרך של אימון ורכישת מיומנויות התנהגות חדשות. לא נשנה את האדם אלא נרחיב את זווית הראייה שלו בהביטו על עצמו ועל ילדיו.”

מיכל דליות

אשת חינוך ויועצת משפחתית בכירה. מנכ”ל ובעלים של מרכז מיכל דליות, מרכז ייעוץ הכשרה והדרכה. בעלת תעודת הוראה במכללת לוינסקי לחינוך,ובעלת ותק רב כמורה וכגננת. לשעבר חברת הנהלה ומנהלת בית הספר להורים והפעילות הארצית של מכון אדלר. מנחת התכנית “סופר נני” בערוץ 2, מנחת תכנית ייעוץ שבועית ברדיו ללא הפסקה FM,103 משתתפת קבועה בתוכנית הבוקר בטלויזיה. מרצה בפני קהלים שונים ברחבי הארץ והעולם. ספריה להורים ולילדים הפכו לרבי מכר.

“נקודת המוצא שלי הינה הבטחון ביושרה ובחוסן המקצועי של היועץ המשפחתי ודרכו להקנות להורים מפתחות של בטחון ונחישות. אני מאמינה באדם. אני מאמינה בשינוי ואני יודעת ששינוי קורה מתוך החלטה ובדרך של אימון ורכישת מיומנויות התנהגות חדשות. לא נשנה את האדם אלא נרחיב את זווית הראייה שלו בהביטו על עצמו ועל ילדיו.”

על התוכנית

התוכנית ללימודי ייעוץ משפחתי משלבת בין תשתית מחקרית תיאורטית ב 2 דיסציפלינות ידע מרכזיות בפסיכולוגיה וסוציולוגיה ובין ידע וניסיון רחב בפרקטיקה של עבודת הייעוץ. הגישה אותה מובילה מיכל דליות מבוססת על הפסיכולוגיה האינדיבידואלית מיסודו של ד”ר אלפרד אדלר וגישות פסיכולוגיות וסוציולוגיות נוספות שעודכנו לאתגרי ההורות של המאה ה-21. התוכנית הותאמה לצרכי החברה הדתית והחרדית ואתגריה.

מהם התכנים
בהם נתמקד
בתוכנית

היבטים פסיכולוגיים בחיי האדם
הכרות עם מונחי הפסיכולוגיה
האישית והמשפחתית

המשפחה כמערכת
הכרות עם מערך המשפחה
והתפתחותו

רצף התפתחות המשפחה
קורס בנושא התפתחות המשפחה

התפתחות הילד והמתבגר
קורס בנושא התפתחות הילד
והמתבגר

קורס בנושא משפחות מגוונות 
הכרות עם משפחות מיוחדות

ליווי משפחות בשעת משבר
קורס בנושא התמודדות משפחות
בשעת משבר וטראומה

צריכה דיגיטלית משפחתית
אופי ההשפעה של הצריכה הדיגיטלית על ילדים והורים

פיתוח זהות
מקצועית ואישית

מודלים בהדרכת הורים
לפי גישת מיכל דליות

התמחות

למי זה מתאים

התוכנית מתאימה למעוניינות בעבודה עם הורים ומשפחות. לנשות חינוך, בוגרות סמינרים, בוגרות מכללות חרדיות ודתיות, מורות, גננות, מנהלות, בהווה ובעבר, למי שמחפשת עוד כלים לעבודתה הנוכחית עם הילדים ובעיקר עם הוריהם ולמי ששואפת ורוצה להתמחות בתחום הדרכת ההורים והייעוץ המשפחתי.

לכל מי שמרגישה שתחום הייעוץ והעזרה לזולת הוא בנפשה ורואה בו ייעוד ושליחות, שמעוניינת לתמוך ולעזור, בעזרת בכלים מקצועיים, למשפחות אחרות בקהילה. למי שמרגישה שיש לה את היכולת והכישורים הנדרשים להשפיע לטובה על הורים ומשפחות הזקוקות לתמיכה ועזרה מקצועית. למי שמרגישה שתחום העיסוק הנוכחי לא מספק דיו (מתכנתות, רואות חשבון , כלכלניות, נשות אדמיניסטרציה וכוח אדם) ומעוניינת לעשות הסבה מקצועית למקצוע שיש בו ייעוד ושליחות. ולבעלות רקע טיפולי קודם המעוניינות להרחיב את הידע המקצועי ולשפר את מיומנויות ההדרכה והטיפול.

עם כניסתן לתכנית, הסטודנטיות נכנסות למרכז שהינו בית, שימשיך וילווה אותן ביחס אישי ומענה שירותי ומקצועי לאורך השנתיים של הלימודים, וגם לאחר מכן בהשתלמויות העשרה והתאמה לאתגרי ההורות המשתנים: מתבגרים, שינה, זוגיות, משבר וטראומה, הפרעות קשב, מסכים ועוד.

המרצות שלנו

מנחות הקורסים והמרצות הינן בעלות מקצוע מהמובילות בתחומן: פסיכולוגיות, נשות אקדמיה, בעלות תארים בחינוך, בפסיכולוגיה ובמדעי החברה, נשות מחקר אשר חיות את השטח בעבודתם עבודתן בקליניקה ובארגונים העובדים עם הורים ילדים, נוער ומבוגרים.

 

בוגרות ממליצות

בוגרות התוכנית להכשרת יועצות משפחה ומדריכות הורים מספרות:

צרו קשר

להיות מנחת הורים 
זה לבחור ללמוד מקצוע 
נדרש ומבוקש, שיש בו 
סיפוק ושליחות, ומתאים 
למעוניינות בשינוי
ובהתפתחות בקריירה.

לפרטים והרשמה אנא השאירי פרטים בטופס 
 

המסלול להכשרת יועצות משפחה - חוי ארנפלד

  • הריני מאשר/ת קבלת עדכונים (לרבות פרסומים והודעות שיווקיות) לגבי נושאים הקשורים במרכז מיכל דליותו/או חוי ארנפלד ובפעולותיהם ו/או בשותפיהם העסקיים באמצעות הודעות מסר קצר (SMS, וואצאפ וכדומה) ו/או הודעות דוא"ל. ביכולתכם להודיע על סירובכם לקבלת מסרים כאמור או לשנות את בחירתכם בכל עת באמצעות פנייה במייל לכתובת service@michaldalyot.co.il
לאזור האישי

About Michal Dalyot

Michal Dalyot is a highly experienced advisor and trainer in the field of parenting, family relations, and childhood education in the 21st century. Michal heads the Michal Dalyot Center and is the Academic Director of the Center’s training and certification program for parental coaches and family counselors in Israel, in cooperation with the Levinsky Wingate Academic Center.

Michal holds a teaching certificate in early childhood education from the Levinsky College of Education and is a certified group facilitator for parental guidance from the Adler Institute.

Michal has been a member of the Board of Directors at the Adler Institute, in addition to serving as an instructor and coach at this renowned institute.

In 2006, Michal was chosen to star on the Israeli version of Supernanny, an international reality TV show, broadcast on Channel 2 (currently named Keshet, Channel 12). Throughout the eight consecutive seasons of the show, Michal guided and supported numerous parents who were struggling to raise and educate their children in an optimal manner. Michal had the privilege of accompanying these families along the road to their long-awaited change within the family setting, based on her vast knowledge and experience in the field. Needless to say, the show was a huge success.

Michal has also been hosting a weekly call-in talk show on Radio 103fm (Israel) since 2008, where listeners can receive heartfelt advice on parenting matters. 

Yet how did this all begin? As Michal explains, “My love of children, combined with my desire to contribute to their upbringing and education, led me to embark on the profession of early childhood educator (many years ago).” 

But what made you expand into the field of family counselling?

“The fifteen years in which I worked with young children led me to understand that creating positive change among children is possible, is within our reach. I also realized that the primary, most significant environment for young children is their family unit, the home in which they are raised and educated.”

“At the same time, as a struggling young mother of four, I found myself needing parenting guidance. I was dealing with a number of issues with my own children but couldn’t find a solution. Years later, when I discovered the field of family counselling, everything just fell into place. It was then that I decided to learn how to provide parents with professional guidance and direction. I realized that this is my true calling: offering parents the much-needed support and assistance that was unavailable to me all those years ago.”