אודות מיכל דליות

מיכל דליות היא מדריכה בכירה ליחסים במשפחה, אשת חינוך, מאמנת אישית ומרצה בנושאי הורות וחינוך ילדים במאה ה-21. מיכל עומדת בראש מרכז דליות ומשמשת כמנהלת האקדמאית של התוכנית להכשרת יועצות משפחה בגישת מיכל דליות בשיתוף המרכז האקדמי לוינסקי וינגייט.

מיכל דליות הינה בעלת תעודת הוראה לגיל הרך מטעם מכללת לוינסקי ומוסמכת בהנחיית קבוצות הורים ובאימון מטעם מכון אדלר.

ב-2002 הצטרפה מיכל להנהלת מכון אדלר. שנתיים לאחר מכן החלה לשמש כמנהלת בית הספר להורים של המכון, ובשנה שלאחריה הפכה גם למאמנת ביחידה לאימון בו. בשנת 2007 סיימה את עבודתה במכון.

בשנת 2006 נבחרה להוביל את התוכנית ‘סופר נני’ בערוץ 2, בה סייעה למשפחות במשימת חינוך הילדים וליוותה אותן בדרך אל השינוי המיוחל במשפחה. התוכנית נחלה הצלחה גדולה: היא נמשכה שמונה עונות, ושודרה עד לשנת 2017.

בשנת 2008 החלה להגיש את תוכנית הייעוץ שלה ברדיו 103 , המשודרת מידי שבוע

איך הכל התחיל?

“אהבתי לילדים, לצד התשוקה והרצון לתרום בגידול ובחינוך הילדים, הביאו אותי להחלטה לשמש כמורה לגיל הרך”, מספרת מיכל.

מה הביא אותך לבחור בתחום ייעוץ המשפחה?

“חמש עשרה שנים בהן עבדתי עם ילדים הובילו אותי להבנה שיצירת שינויים חיוביים בילדים הם דבר אפשרי, הנמצא בהישג ידינו. לצד זאת, נבטה בי ההבנה שבית הגידול הראשוני והמשמעותי ביותר של ילד הוא התא המשפחתי, בו הוא גדל ומתחנך.

במקביל, כאמא טרייה, נזקקתי באותה תקופה להדרכה הורית בעצמי, בהתמודדות שהייתה לי עם אחת מבנותיי, והתקשיתי למצוא מענה. כשגיליתי את תחום ייעוץ המשפחה, הכל התחבר, והחלטתי ללמוד להדריך ולכוון הורים. הבנתי שהייעוד שלי הוא לעזור להורים באותה עזרה שלא היתה אז עבורי”.”.

גישת מיכל דליות

“המפגש עם אנשים רבים, לאורך השנים, אנשים ששונים כל כך זה מזה באופיים, בסולם הערכים ובסגנון ההורות שלהם, הרחיבו את הראייה שלי על בני אדם, על האופן שבו הם חושבים ופועלים ועל המענים השונים הדרושים לכל אחד מהם. לצד זאת, הקשיים בהם שיתפו אותי הורים, הבהירו לי שהגישות הפסיכולוגיות הוותיקות אינן מספקות עוד ואין ביכולתן לתת מענה מיטבי להורים בעידן של ימינו”, אומרת מיכל.

ידע וניסיון אלו שצברה לאורך השנים הובילו את מיכל לפתח את גישתה, המבוססת על הפסיכולוגיה האינדיבידואלית, לה הוסיפה את רעיונות מגישות פסיכולוגיות ופילוסופיות שפותחו בשנים האחרונות וביצעה עדכונים לאתגרי ההורות של המאה ה-21.

לאורך השנים ליוותה מיכל מאות רבות של הורים בהדרכת הורים לגיל הרך ולמתבגרים ובתהליך בניית סמכות הורית.

עשרות אלפי משפחות עושות כיום שימוש בכלים שפיתחה להתמודדות עם מגוון אתגרים ודילמות, ביניהם הצבת גבולות ועונשים לילדים, התמודדות עם ילד שמשקר או ילד שלא מקשיב, מריבות בין אחים, התמודדות עם בעיות קשב וריכוז ועם התקפי זעם, התמכרות למסכים וגם יצירת בטחון עצמי ודימוי עצמי חיובי בקרב ילדים ומתבגרים.

עוד אודות גישת מיכל דליות >>

הקמת מרכז מיכל דליות והתוכנית להכשרת יועצות משפחה

מרכז מיכל דליות הוקם בשנת 2008, מתוך הבנתה של מיכל לצורך הגדול שקיים בקרב הורים בייעוץ ובקבלת כלים להתנהלות טובה יותר בשגרה, ובמטרה להעניק ליווי והכוונה לכל הורה שזקוק לכך.

החזון שלה להכשיר יועצות משפחה נוספות שיוכלו להעניק מענה להורים בעזרת הגישה והכלים שפיתחה, הובילו אותה להקים, בשנת 2012, את התוכנית להכשרת יועצות משפחה בגישת מיכל דליות. התוכנית מתקיימת כיום בשיתוף המרכז האקדמי לוינסקי וינגייט, ובמסגרתה הוכשרו עד היום מאות יועצות משפחה.

חלק מבוגרות ההכשרה השתלבו במרכז, וכיום פועלות בו מעל 20 יועצות משפחה, המעניקות ייעוץ וליווי למשפחות בכל רחבי הארץ.

מיכל הוציאה לאור שני ספרי הדרכה להורים: “אין ילדים רעים” ו”הורים, מה השאלה!?” ושישה ספרי ילדים: “לילה טוב עומר”, “בתיאבון רוני”, “אבל הוא התחיל”, ”עוד תכנית אחת ודי” ככה לא מדברים” ו”יש לי פיפי” .

צפו בהרצאה של מיכל
ב Ted

נגן וידאו