מאמרים

איך להפוך את תקופת החגים לזמן איכות משפחתי?

אל תחנכו את הילדים דווקא בארוחת החג, תאפשרו להם לשחק אם לא מתחשק להם לאכול, ואם אתם יוצאים לחופשה דברו איתם על הלו”ז המתוכנן ועל האנשים החדשים שיפגשו; מיכל דליות בטור חגיגי ופרקטי במיוחד

 

אתם, ההורים הרי מלמדים בבית הספר הקשה ביותר: בית ספר לגידול בני אדם. אתם ועדת החינוך, ההנהלה, המורה והשרת. לא עברתם הכשרה ואין הסכמה כללית בדבר תוכנית הלימודים. אין חגים, אין חופשות, אין איגוד מקצועי, אין עליה בדרגה או בשכר ולעיתים יש בבית מנהל נוסף שחושב אחרת. אתם הורים ללא סוף, 24 שעות, 7 ימים בשבוע. וזה מאוד קשה!

 

מה לעשות שלילדים אין סבלנות לשבת סביב השולחן?

ארוחות חג מתאימות למבוגרים. מה לעשות? לרוב הילדים של היום אין סבלנות לשבת שעתיים סביב השולחן. אני בטוחה שאתם רוצים להשוויץ בילדים ולנסות להוכיח שהם יכולים לשבת בשקט ולשתף איתכם פעולה, אך יש סיכוי שזה לא יקרה. אם בבית הם לא יושבים, אז למה שיסכימו באירוע כה מרגש כאשר יש עוד 15 מבוגרים וכנראה גם כמה ילדים תוססים כמותם?

 

לכן, הניחו להם. אל תנסו דווקא בערב החג לחנך אותם. דאגו להביא אתכם ספר, קלטת, DVD או משחק שאתם יודעים שיש סיכוי שיעסיקו את הילד קצת.

התחילו את הארוחה כאשר כולם סביב השולחן וכאשר הוא יורד אל תקראו לו לשוב. הוא הרי לא ירצה לבוא, ואם תנסו להכריח אותו תמצאו את עצמכם פותחים במלחמה כאשר כל הסובבים בוחנים אתכם. 
והאמת – אתם יודעים היטב שזו מלחמה שתפסידו בה. כבוד לא ייצא מזה לאף אחד. אז תניחו.

.

הכינו אותם מראש לחופשה המשפחתית

אם אתם מתכננים חופשת חג, יש להכין את הילדים למשמעות החופשה. בעת התכנון אל תגידו משפט כללי כמו “איזה כיף, ניסע כולנו לטיול” אלא ספרו מה יהיה שם. אם זה בחו”ל – ספרו לילד איזו שפה ידברו שם, איך האנשים ייראו, מהו סדר היום, מהן הדרישות הפיזיות הנדרשות (הולכים הרבה ברגל, נוסעים לסקי וכו’), מהו מזג האוויר ומה בעצם נדרש מהילדים.

 

כי הרי הם יצטרכו, בדיוק כמוכם, לשמור על מסגרות הטיול.

היזהרו לא לשבור בחופשה את כל הכללים והחוקים של הבית ושל המשפחה. חופשה מגמישה גבולות אך אינה מבטלת אותם לגמרי. ילדים זקוקים לגבולות ובמיוחד בעת היותם במקום זר. מה בדיוק מותר, מה אסור, להתנהג בכבוד לנותני השירות, לחכות בסבלנות, ללכת לישון בשעה הגיונית (אותה אתם תקבעו לפי סדר היום של הילד והצרכים והרצונות שלכם) ולדעת להישמע לחוקי המקום.

זה לא פשוט אבל זה אפשרי. היו סבלנים אך ברורים מאוד. החליטו מראש על ה”כן” ועל ה”לא” והתמידו בהם. 
אל תבלבלו את הילדים במסרים כפולים, במשא ומתן מתיש או בהבטחות אותן לא תוכלו לקיים.

אני מאחלת לכם חגים שמחים, חופשה נפלאה וחיזוק הקשר בין בני המשפחה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך...