מאמרים

Time-out

דנה רוזן, בוגרת התכנית להכשרת יועצות משפחה, מנחה להורות בריאה

יועצת משפחתית מוסמכת, M.P.H  בבריאות הציבור, B.Ed בחינוך גופני ותנועה

 

כאמא לשלושה ילדים צעירים, אני צריכה הרבה פעמים שמישהו יבוא ויחליף אותי. אכן, חילוף בין ההורים הוא אידאלי במצבים שונים בבית, אבל הוא לא תמיד אפשרי וישים. אם אין לכם אפשרות לחילוף, קחו Time-out. הכירו את ששת המצבים בהם כדאי להורה לקחת פסק זמן ומה נכון לעשות בכל אחד מהם.

 

לכל משחק יש סוגי Time-out שונים:

בכדורגל – יש זמן בין המחציות או לפני הארכה. בכדורסל – יש פסק זמן של המאמן, של מאמן הקבוצה היריבה ויש פסק זמן TV לטובת שידור פרסומות. בטניס – יש פסק זמן רק לטיפול בפציעות. כל ענף והפסק זמן שלו, אבל בכל ענף יש פסק זמן, למה? כי זה הכרחי!

 

 

פסק זמן הורי

גם בהורות, Timeout הוא הכרחי – לא, אני לא מתכוונת לפסק זמן לילדים, כזה ששמים את הילד בצד/בחדר, אני גם לא מתכוונת לטרוף חטיף פסק זמן (שהוא אחד האוהבים עלי) במקום לצרוח על הילדים. אני מתכוונת לפסק זמן שההורים צריכים לקחת, לפסק זמן בתוך ההתנהלות היומיומית המאתגרת של הבית.

 


בארץ או בחו”ל?

רגע לפני שאתם חושבים שאני ממליצה לקחת פסק זמן ולטוס לחופשה של כמה ימים (והיעד לא באמת משנה בינינו..), אני רק אזכיר, כי פסק זמן במשחק יכול להיות בין 30 שניות ל- 5 דק, תלוי בענף. בהורות, פסק זמן יכול להיות בין 5 שניות (זמן לנשימה אחת עמוקה) ועד לכמה שעות ואפילו יממה, כשלמשל אני רוצה לקחת זמן כדי לחשוב איך להגיב על סיטואציה מסוימת.

 

ששת פסקי זמן בהורות:

במשפחה בכל יום יש משחק, לכן חשוב להבין למה כדאי לקחת פסק זמן ומה נכון לעשות בו? הכירו את ששת המצבים בהם מומלץ להורה לקחת פסק זמן.

 

  1. רצון לשנות מומנטום במשחק – שלושה ילדים מתבכיינים / במצב רוח קוטרי, קל מאוד להיכנע ולהיגרר לאווירה הלא-נעימה ביחד איתם. קחו לכם כמה דקות, אולי תשתו כוס מים ותשנו את האווירה – תתחילו לשיר, תשמיעו שירים אהובים, תחבשו כובע ותתחפשו לבלש המחפש חיוכים או כל דמות אחרת, תחשבו יצירתי —> תפתיעו את הילדים ותראו שזה עובד כמו קסם, האווירה מיד משתנה.

 

  1. מאפשר לעצור את שעון המשחק – כי לפעמים הדבר הכי נכון הוא “לעצור את הזמן”, לעשות חישוב מחדש של המסלול ורק אז להמשיך. לעצור, זה אומר להתרחק לרגע, ממש להתרחק פיזית (להסתובב למטבח להכין קפה, להכניס בגדים למייבש, להיכנס לשירותים או כל דבר אחר). המרחק מאפשר לבחון דרך נקודת מבט אחרת, מהו המקור לסיטואציה, לבחון את מודל הגוף שלי ושלו/ה, ולזהות מה הצורך שלי ומה הצורך שלו/ה כעת.

 

  1. לצורך טיפול בפציעה – בהורות אני מתכוונת לטיפול בפגיעה רגשית. אם נפגעתי מאוד ממה שהיא אמרה לי, מכך ששיקרה לי ו/או לא שיתפה אותי, אולי יהיה נכון עבורי לקחת פסק זמן כדי להירגע לפני שאני מגיבה. כשאנו פגועים ונסערים, אנו מגיבים מתוך הכאב ותגובה זו לרוב לא תהיה שקולה ונכונה. קחו לכם את הזמן להירגע, לפעמים זה יכול לקחת גם יממה, ואז רק תאמרו “אני נפגעתי ולכן אגיב לזה רק לאחר שארגע” / “אני נסערת מדיי, אני רוצה לחשוב על התגובה שלי לגבי זה”.

 

  1. רצון לשנות אסטרטגיה במשחק – אני מבקשת משהו, הוא אומר “עוד מעט”, אני מבקשת שוב, הוא אומר “רגע”, אני מתעצבנת כבר ושוב מבקשת, הוא כבר מתעלם ולא עונה. רגע לפני שאני מתחילה באיומים ועונשים – זה הרגע לקחת פסק זמן. רק לכמה דקות לחשוב על דרך אחרת, דרך מקורית שתפתיע אותו, אולי לקפל מטוס מנייר ולכתוב עליו את הבקשה שרצינו ושלוח אליו לחדר. אתם מכירים אותם כ”כ טוב, אתם יודעים איזו אסטרטגיה תעבוד יותר ואיזו פחות.

 

  1. מאפשר להחדיר מוטיבציה בשחקנים – ברגעים קשים, ממש קשים – נניח כשהחלטתם ללמד את הילד להירדם בעצמו במיטתו והוא בוכה שרוצה להירדם רק במיטה שלכם. בתחילת התהליך, זה לרוב ילווה בבכי רב, שכמעט אי אפשר לעמוד בפניו, יכול להיות שעתיים-שלוש של בכי. זה מתיש וקשה ואז מספיק להיות שם בחדר החשוך ליד מיטתו, לעצום את העיניים וללחוש לעצמכם בלב – “זה חשוב לי וזה חשוב לו ועוד מעט זה יגמר”. ללחוש שוב ושוב כמו מנטרה כדי לעודד את עצמכם ולא להישבר.

  2. לצורך התרעננות – אין כאן צורך בדוגמאות, כולנו יודעים בדיוק מתי אנחנו צריכים להתרענן לרגע. התרעננות יכולה לבוא לידי ביטוי בשתיית כוס קפה, בישיבה בספה בסלון לכמה רגעים או אולי בחיבוק מאחד הילדים. פסק זמן זה, השתדלו לעשות באופן יזום כמה שיותר:)

 

מה הקשר בין Time-out להדרכת הורים?

בגישת הורות בריאה, אני מלמדת את ההורים במפגשי הדרכת ההורים שלנו, להיות מדריכי ההורים של המשפחה שלהם ולכן אני תמיד אסביר את ההיגיון מאחורי פסקי הזמן, אני אסביר באילו מצבים כדאי לקחת פסק זמן, למה ובעיקר מה נכון לעשות במהלכו. לא תמיד קל לשחקנים ליישם את פסק הזמן ברגע האמת. לכן, אני תמיד זמינה עבורם להתייעצות גם בין מפגשי ההדרכה שלנו.

ועד הפוסט הבא, אני לוקחת פסק זמן (…הפעם התכוונתי לחטיף)

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך...